برای نازل های جت جکوزی چه نوع پمپی خریداری کنیم؟

مجله آرامیس در راستای نیازمندی کاربران اطلاعات مفید و کاربردی را گردآوری کرده تا در اختیار مخاطبان خود قرار دهد. برای داشتن تجهیزات استخر، سونا و جکوزی باید برندهای معتبری همچون کالمو و ایماکس را به خوبی بشناسید تا بتوانید انتخاب درستی داشته باشد. مجله آرامیس در اینجا به بررسی پمپ برای نازل‌های جت جکوزی می‌پردازد.

همانطور که می‌دانیم در انتخاب پمپ نازل‌ های جت جکوزی چند پارامتر اساسی الزامیست:

1- در نظر‌گرفتن محلول‌های شیمیایی (کلر،کات کبود،زاج و…..) موجود در جکوزی: 

محلول‌های شیمیایی موجب خورندگی (پروانه، بدنه پمپ و سیل مکانیکی) خواهد شد که متاسفانه در بازار ایران بخاطر ارزان تمام‌شدن هزینه تجهیزات استخر و جکوزی، از پمپ‌های اتابلوک که دارای پروانه چدن می‌باشند مورد استفاده قرار می‌گیرد که این پمپ‌ها برای استخر و جکوزی طراحی نشده‌اند و مقاوم در برابر محلول شیمیایی آب جکوزی نیستند به عنوان مثال بدنه پمپ‌های استخری کالمو در دو مدل پلیمری (جنس پلی پروپیلن + فایبرگلاس)  و چدن آنتی کراسیو به همراه پروانه استیل ساخته شده است.

2- تحمل دمای آب عبوری از پمپ‌های جت جکوزی:

همان‌طور که می‌دانیم آب جکوزی توسط پکیج‌های گرمایشی و یا دیگ و مشعل گرم میشوند و پس از خروج از مبدل و سرریز‌شدن در جکوزی دو مرتبه وارد پمپ و سایر تجهیزات تصفیه جکوزی خواهد شد گفتنی است هر چه پارامتر تحمل دمای پمپ افزایش یابد،  قطعا از طول عمر بالاتری نسبت به پمپ‌های دمای پایین برخوردار خواهند بود. در جکوزی‌ها دمای آب به مراتب بالاتر از استخر می‌باشد به همین منظور پمپ جت جکوزی باید تحمل دمای بالای آب قابل انتقال را داشته باشد. برای مثال پمپ جت جکوزی کالمو از حداکثر دمای آب 100درجه سانتی گراد برخوردار است.

3- پارامتر فشار ( هد پمپ ) و دبی عبوری پمپ های مدار جت جکوزی:

همانطور که گفته شد از پمپ جت جکوزی به منظور تامین دبی مورد نیاز نازل‌های جکوزی مورد استفاده قرار می‌گیرد. دبی مورد نیاز هر نازل جکوزی 57 لیتر بر دقیقه در نظر گرفته می‌شود که دبی مورد نیاز پمپ جت جکوزی  از جمع دبی مورد نیاز هر نازل بدست می‌آید و همچنین برای محاسبه ارتفاع پمپاژ ( فشار) بایستی افت فشار لوله‌کشی و رینگ های جکوزی محاسبه شود. همچنین لازم به ذکر است که دبی ( حجم آب عبوری از پمپ) و فشار پمپ‌ ( هد پمپ ) بایستی در نقطه کار پمپ در نظر گرفته شود به عبارت دیگر کارخانه سازنده، به منظور انتخاب صحیح پمپ‌، نمودار هد و دبی را در قالب گزارش تست ارائه می‌دهد تا مقدار‌‌های واقعی هد و دبی در دسترس کارشناسان قرار گیرد و اعداد نوشته شده بر مبنای ماکزیمم ( MAX ) ملاک انتخاب پمپ نیست.
متاسفانه در بازار ایران پمپ‌ها را بر اساس توان الکتریکی بر حسب اسب بخار انتخاب می‌نمایند که کاملا اشتباه است چراکه توان یک پارامتر الکتریکی می‌باشد و هد ( فشار ) و دبی جزو پارامتر‌های هیدرولیکی محسوب می‌شوند برای نمونه پمپ‌های جت جکوزی 4 اسب بخار تکفاز،  با مدل‌های مختلف در بازار ایران یافت می‌شود که هد (فشار) و دبی های مختلفی دارند در صورتی که توان الکتریکی همگی،  4 اسب بخار می‌ باشد.
پمپ‌های جت جکوزی کالمو دارای هد ( ارتفاع پمپاژ) از 24 الی 40 متر و دبی ها نیز از 24 مترمکعب بر ساعت الی 126 مترمکعب بر ساعت بستگی به تعداد نازل های جکوزی، سایز رینگ جکوزی هوا و طول لوله‌کشی مدار نازل‌های جکوزی انتخاب می‌گردد.

پمپ نازل‌های جت جکوزی
پمپ نازل‌ های جت جکوزی

انتخاب پمپ بر اساس قطعات اصلی و کلیدی پمپ (سیل مکانیکی، جنس شفت)

– سیل مکانیکی: این قطعه به منظور واسط بین شفت موتور پمپ و پروانه پمپ مورد استفاده قرار می‌گیرد  که ارتباط مستقیمی با آب در حال چرخش دارد اگر این قطعه از کیفیت و دوام بالایی برخوردار نباشد بعد از گذشت مدتی، دچار نشت آب در محل موتورخانه خواهد شد و به یک باره چشم خود را باز میکنید و متوجه خواهی شد که موتورخانه را آب برداشته و منجربه  سوختن موتور پمپ و آسیب رسیدن به سایر تجهیزات گردیده است. برای مثال : سیل مکانیکی پمپ‌های جکوزی کالمو از سه عنصرSS.304+CARBON+ SILICON ساخته شده است.
-شفت: این قطعه برای به چرخش در‌آوردن پروانه مورد استفاده قرار می‌گیرد که استاندارد جنس مورد استفاده از استیل 304 و 316 می‌باشد اما باز در بعضی مواقع به دلیل ارزان‌شدن پمپ، شفت را از آهن می‌سازند و  بعد از گذشت مدتی شفت دفورمه می‌شود و حالت خود را از دست می‌دهد و یا به دلیل رطوبت موجود در حمل ( به خصوص برای مناطق مرطوب و شرجی )‌،  از طریق پروانه خنک‌کننده وارد موتور پمپ می‌شود و شاهد زنگ‌زدگی شفت خواهیم بود.
برای مثال: شفت پمپ‌های استخری کالمو از جنس استنلس استیل 304 به همراه لایه آنتی کراسیو ساخته شده است.

جنس سیم پیچ موتور پمپ جکوزی‌:

سیم پیچ‌ها را یا از جنس آلومینیوم می‌سازند و یا از جنس مس، همان طور که می‌دانیم آلومینیوم از ضریب انتقال حرارت پایینی در مقایسه با مس برخوردار است و زودتر در برابر دما نسبت به مس تسلیم خواهد شد.‌ امروزه  در ایران، به دلیل ارزان‌شدن قیمت تمام شده پمپ‌ها و الکتروموتور‌ها‌، سیم پیچ آن را از جنس آلومینیوم  می‌سازند و به اسم سیم‌پیچ مس در بازار عرضه می‌گردند و به دلیل اینکه سیم پیچ‌ها با چشم قابل روئیت نیستند‌، قطعا مشتریان عزیز متوجه این موضوع نخواهند شد لازم به ذکر است که طول عمر پمپ‌های سیم پیچ آلومینیوم به مراتب بسیار کمتر از پمپ‌های سیم پیچ‌ مس هستند.
به عنوان مثال سیم پیچ پمپ‌های جکوزی کالمو از جنس مس ساخته شده است.

در پایان

برای خرید تجهیزات استخر، سونا جکوزی بهترین گزینه مجموعه پیشگامان توسعه آرامیس می‌باشد. در آرامیس محصولات دو برند کالمو و ایماکس ارائه می‌گردد و محصولاتی همچون پمپ سیرکولاتور کالمو، کلرزن خطی کالمو، فیلتر کارتریجی، هیتر برقی کالمو، فیلتر شنی و سایر تجهیزات را تهیه نمایید. جهت اخذ مشاوره رایگان،  با دپارتمان فنی و مهندسی شرکت آرامیس تماس حاصل فرمایید تا کارشناسان امر،  شما را در زمینه انتخاب تجهیزات یاری فرمایند . محصولات کالمو را تنها با ضمانت نامه طلایی آرامیس خریداری کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Scroll to Top
اسکرول به بالا