تاثیر پمپ های دورمتغیر هوشمند بر اصلاح الگوی مصرف

براساس استاندارد EU-27 ، میزان مصرف انرژی الکتریسته توسط پمپ‌ های سیرکولاتور دور ثابت در حالت گرمایش مرکزی ، حدود 50 تن وات ساعت در اروپا برآورد شده است و دلیل آن نصب پمپ سیرکولاتور با توان ورودی 250 وات بوده است که این موضوع بیانگر 10 درصد مبلغ قبض برق ساختمان ها می‌باشد به عبارتی دیگر مصرف برق توسط پمپ های سیرکولاتور حدود 2 درصد مصرف سالانه برق در اروپا می‌باشد.

الگوی مصرف انرژی یکی از مهترین مباحث در سیستم استخر، سونا و جکوزی به شمار می‌رود. برای تهیه تجهیزات استخر، سونا و جکوزی باید دانش و آگاهی کافی داشته باشیم. در مجله آرامیس با اصلی‌ترین و اساسی‌ترین قواعد تجهیزات استخر، سونا و جکوزی و فیلترشنی آشنا می‌شوید. مجله آرامیس اطلاعات اعجاب‌انگیزی را در اختیار کاربران خود قرار می‌دهد.
اما نسل جدید پمپ های سیرکولاتور که شامل برد الکترونیکی اینورتر می‌باشد و این امر منجر به تغییرات سرعت پمپ بر اساس میزان توان درخواستی در مدار گرمایش است یعنی در بعضی ساعاتی که میزان توان درخواستی گرمایش کم باشد سرعت پمپ کاهش می یابد و در بعضی ساعات که میزان توان درخواستی در مدار گرمایش زیاد  باشد سرعت پمپ افزایش میابد همین امر علاوه کاهش استهلاک و افزایش طول عمر پمپ، منجر به کاهش مصرف انرژی می‌گردد .

در نسل جدید پمپ های دور متغیر هوشمند، میزان کاهش مصرف انرژی بیش از 60 درصد (Tkw30 در سال )  در مقایسه با پمپ‌های دور ثابت می باشد که این آمار قابل توجه به لطف طراحی برد الکترونیکی اینورتر هوشمند می‌باشد.

اصلاح الگوی مصرف انرژی
اصلاح الگوی مصرف انرژی

مفهوم حداقل راندمان مورد نیاز

براساس استاندارد تدوین شده در ژانویه سال 2013 ، شاخص حداقل راندمان که موسوم به EEI می‌باشد بیشتر از 0.27 بوده است و در ژانویه سال 2015 این شاخص به مقدار 0.23 رسیده است. به همین منظور پمپ‌هایی توان رقابت در بازار جهانی را داشته‌اند که با بهره گیری از تکنولوژی اینورتر توانایی رسیدن به این شاخص را داشته‌اند و این امر پارامتر اصلی صرفه‌جویی در مصرف انرژی به حساب می‌آید.  در این استاندارد پمپ‌های با موتور مغناطیس دائم که توان راه اندازی نرم از 5 الی 6 وات را دارند می‌توانند برچسب انرژی A  را دریافت کنند پس این آیتم برای مشتریان بسیار حائز اهمیت می‌باشد تا بتوانند با اطلاعات درستی اقدام به خرید پمپ سیرکولاتور نمایند.

برچسب انرژی پمپ های سیرکولاتور هوشمند دور متغیر

شاخص راندمان انرژی ( EEI ) رده مصرف  انرژی
EEI<0.4 A
0.4 ≤ EEI < 0.6 B
0.6 ≤ EEI < 0.8 C
0.8 ≤ EEI < 1.0 D
1.0 ≤ EEI < 1.2 E
1.2 ≤ EEI < 1.4 F
1.4 ≤ EEI G

در پمپ‌های دور ثایت رده مصرف انرژی E,D,F,G می باشد  و برای پمپ های دور متغیر  رده مصرف انرژی A,B,C می باشد که با توجه به کیفیت و اطلاعات فنی می‌تواند در  این سه رده قرار بگیرد که پمپ های سیرکولاتور دور متغیر با موتور مغناطیس دائم و شاخص راندمان ( EEI ) کمتر از 0.4 می تواند به رده انرژی A دست یابند.

نسل هوشمند پمپ های سیرکولاتور دور متغیر کالمو

ویژگی و مزیت ها:

صرفه جویی در مصرف انرژی : ( ENERGY SAVING )

به دلیل بهره‌گیری از برد الکترونیکی اینورتردر نسل هوشمند پمپ‌های سیرکولاتور دور متغیر کالمو شاهد کاهش 60 درصد مصرف انرژی در مقایسه با پمپ‌های دور ثابت ( تک سرعته یا سه سرعته ) خواهیم بود و این طراحی هوشمند گامی ارزنده در حفظ منابع انرژی می‌باشد و از دید کارشناسان و مهندسان فنی و صاحب نظران گرامی بهترین گزینه برای هوشمند‌سازی موتورخانه‌ها و سیستم‌های تهویه مطبوع می‌باشد.

نصب ساده و راحت و عملکردی ایمن  ( Safety operation & Easy Installation )

این سری از پمپ‌های دور متغیر سیرکولاتور کالمو،  مجهز به فانکشن اتوماتیک ( AUTO FUNCTION ) می‌باشند که به صورت پیش فرض کارخانه عمل می‌کند به گونه‌ای که پمپ یکبار که روشن شود با توجه به میزان توان درخواستی  سیستم، خود را هماهنگ و تطبیق می‌دهد.

کنترل این سری از پمپ‌ها از طریق PWM  ( Pulse width Modulation )  که به صورت  یک سیگنال ولتاژ پایین عمل می‌نماید  و با توجه به مدولاسیون پهنای پالس، سرعت پمپ تغییر خواهد کرد  و فشار و دبی‌های متفاوتی را با توجه به سیستم‌های مختلف ایجاد خواهد نمود.

صدای کارکرد بسیار پایین و حداکثر راحتی و آسایش:

صدای کارکرد این نسل از پمپ‌های کالمو بسیار پایین می‌باشد  و میتوان آن را به صدای سوت در دوردست تشبیه نمود  سطح صدای تولیدی حدود 42 دسیبل می‌باشد.  ( Noise index ≤ 42dB(A)

مصرف برق بسیار پایین:( Low Energy Consumption )

راندمان انرژی کلاس A ، یکی از ویژگی‌های مهم این نسل از پمپ‌های دور متغیر کالمو می‌باشد که حداقل توان مصر فی 6 وات را به ارمغان می‌آورد.

حفاظت‌های چند گانه : ( Multiple protection ) 

یکی از ویژگی‌های بارز این سری از پمپ های دور متغیر حفاظت، اطمینان و ایمنی فوق‌العاده آن می‌باشد که این حفاظت‌های داخلی به دو دسته حفاظت اضافه ولتاژ و اضافه جریان می‌باشد که به لطف قطعات و برد الکترونیکی هوشمند پمپ را در برابر نوسانات الکتریکی به شکلی کاملا هوشمند محافظت می‌کند.

راندمان بسیار بالا و شاخص طراحی منحصر به فرد  اکو: Eco-Design Benchmark

شاخص راندمان برای این سری از پمپ‌های دور متغیر سیرکولاتور متفاوت‌ می‌باشد که این استاندارد از 1 آگوست 2015 برای پمپ راندمان بالا سیرکولاتور به تصویب رسیده است به گونه‌ای که پمپ‌های استاندارد‌ با گذراندن مراحل تست و آزمایشات گوناگون مطابق با دستورالعمل های جهانی در سال 2020 به این شاخص دست پیدا نمودند.

 •  برای مدل‌های XPSM , WPSM)  (  =  EEI≤0.23
 •  برای مدل‌های VPSM ,ZPFM  ,  ZPSM, = EEI≤0.20

 بهره‌گیری از تکنولوژی هوشمند اینورتر ( برد الکترونیک  PCB ) به منظور کاهش مصرف انرژی

به لطف طراحی هوشمند برد اینورتر سرعت پمپ با توجه به میزان درخواست گرمایش به صورت اتوماتیک تغییر می‌نماید و همین امر موجب می‌شود تا نسبت به پمپ‌های سیرکولاتور دور ثابت‌، از استهلاک بسیار کمتری برخوردار باشد و در زمان‌هایی که درخواست گرمایش پایین باشد‌ پیک مصرف و توان حرارتی درخواستی کمتری مد‌نظر خواهد بود‌، در این حالت سرعت کاهش می‌یابد و در زمان‌هایی که پیک مصرف و توان حرارتی درخواستی زیاد می‌باشد سرعت افزایش می‌یابد و این تطبیق‌پذیری سرعت پمپ با توجه به توان حرارتی مورد نیاز  منجر به کاهش استهلاک پمپ خواهد شد و بالطبع طول عمر به طرز خارقالعاده ای افزایش میباید و این متغییر‌بودن سرعت به خصوص در زمان های پیک کم مصرف‌،  انرژی به شدت کاهش می‌یابد و همین امر باعث صرفه جویی در مصرف انرژی خواهد شد و کاهش چشمگیری در هزینه‌های برق خواهد داشت.

سرویس و نگه‌داری آسان و ایمنی و بازدهی خارق‌العاده:

وجود کد های خطایابی‌، فانکشن اتوماتیک‌، فانکشن تخلیه اتوماتیک هوای داخل لوله کشی‌، حفاظت داخلی اضافه جریان و نوسانات ولتاژ ‌، سیستم هوشمند شناسایی رسوب‌، سیستم محافظت پمپ در زمان گرفتگی لوله و قفل‌شدن رتور و سایر امکانات دیگر پمپ‌، کمک شایانی به کاربری آسان  و هوشمند شدن سیستم گرمایش و یا تهویه مطبوع می‌نماید.

دستورالعمل ERP : ( ERP REGULATION  )

دستور‌العمل ERP سطح مصرف انرژی را در محصولات ( کالاهای الکتریکی و گازسوز ) را مشخص می‌کند تا بتوانند گواهینامه CE  را برای فروش در کشور‌های اروپایی اخذ نمایند و یکی لازمه ‌های فروش در بازار‌های اروپایی تولید بر اساس دستورالعمل ERP می‌‌باشد‌. در دستورالعمل‌های جدید تولید  براساس تکنورلوژی‌، کاراریی و کم‌مصرف‌ترین‌ کالا در بازار تدوین گردیده است.

صفحه نمایش دیجیتال منحصر به فرد و هوشمند  ( SMART DISPLAY)

یکی از ویژگی های مهم پمپ های دور متغیر کالمو بهره‌ گیری از صفحه نمایش کاملا هوشمند می‌باشد که توان مصرفی پمپ را به صورت دیجیتال بر روی نمایشگر آشکار می‌سازد‌. از ویژگی‌های بارز این طراحی می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 1. فانکشن اتوماتیک ( AUTO FUNCTION ) به منظور کارکرد پمپ بر اساس شرایط استاندارد طراحی‌شده توسط کارخانه
 2. نمایش فشار‌های ثابت و تناوبی بر اساس مربوطه ( PP و CP  )
 3. نمایش کارکرد شبانه ( NIGHT MODE )  به منظور کاهش مصرف انرژی در پیک کم‌توان مورد نیاز
 4. نمایش سرعت‌های مختلف کاری بر روی صفحه نمایش

کاربرد ها

 • سیستم گرمایش مرکزی و آبگرم بهداشتی ( موتورخانه‌ها )
 • سیستم‌های هیت پمپ ( پمپ حرارتی ) زمینی و هوایی
 • سیستم تهویه مطبوع ( فن کوئل ، چیلر و… )
 • سیستم گردش آب گرم مخازن  صنعتی
 • سیستم صفحات خورشیدی  و غیره ….

در پایان

مجموعه پیشگامان توسعه آرامیس با انتقال اطلاعات جامع و مفید سعی برآن دارد دانش کاربران خود را در زمینه تجهیزات استخر، سونا و جکوزی افزایش دهد. برای خرید یک پمپ سیرکولاتور کالمو خوب می توانید از مشاورین آرامیس راهنمایی بگیرید. تمامی محصولات اورجینال در دو برند کالمو و ایماکس در آرامیس ارائه می گردند و امکان خرید کلرزن خطی کالمو، هیتر برقی سونا خشک کالمو، فیلتر شنی استخری ایماکس، فیلتر شنی جکوزی ایماکس و سایر تجهیزات فراهم می گردد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Scroll to Top
اسکرول به بالا