نحوه استفاده درست و اصولی از سونای خشک به چه صورتی می باشد؟

مجله آرامیس برای هدایت کاربران خود دقیق‌ترین و اصولی‌ترین موارد را در رابطه با تجهیزات استخر، سونا و جکوزی بیان می‌کند. با دنبال‌کردن مجله آرامیس می‌توانید بهترین اطلاعات را در این زمینه بدست آورید. تجهیزات مناسبی همچون فیلتر شنی کالمو، پمپ تصفیه کالمو، پمپ ماساژ کالمو، پمپ تصفیه استارمکس و … نقش اثرگذاری در طول عمر استخر و سلامت پوستی شما  را دارند با مجله آرامیس همراه باشید تا نحوه درست و اصولی سونای خشک را مورد بررسی قرار دهیم.

نحوه استفاده درست و اصولی از سونای خشک به چه صورتی می باشد؟

 • قبل از استفاده از سونای خشک ابتدا وسایل مربوط به استخر شنا را بیرون آورید و تنها با یک حوله حمام تمیز، آماده استفاده از اتاق سونای خشک شوید.

تذکر1: از خوردن نوشابه گازدار، نوشیدنی‌های اسیدی قبل از سونا و در حین سونای خشک اجتناب کنید و تحت هیچ شرایط با شکم پر وارد سونا نشوید. ( حداقل 2 ساعت قبل سونا از خوردن غذا اجتناب کنید و فقط یک غذای بسیار سبک میل فرمائید.)
تذکر 2 : از کشیدن سیگار و قلیون قبل از سونا پرهیز کنید .
تذکر 3 : در صورت حضور در اتاق سونای خشک، از انجام حرکات کششی و بالا و پایین پریدن خودداری کنید و تنها به ماساژ دادن مفصل‌ها و قسمت‌های مد‌نظر بسنده کنید تا به گردش خون در نواحی پوست بدن شما کمک نماید.

 • همانطور که می‌دانیم دمای اتاق سونا در محدوده 70 -80 درجه سانتی‌گراد و میزان رطوبت 2 الی 5 درصد و میزان بخار آب 10 الی 30 گرم بر سانتی مترمکعب می‌باشد به همین علت مدت زمان حضور در اتاق سونای خشک 10 الی 15 دقیقه می‌باشد‌. از نظر پزشکی بیش از مدت زمان 15 دقیقه در سونای خشک نمانید و سریعا اتاق را ترک کنید‌. میزان رطوبت‌، دما و بخار آب در نواحی مختلف اتاق سونای خشک را در شکل زیر میبینید‌.
سونای خشک
سونای خشک
 • در اتاق سونای خشک، تجمع گرما هر‌چه از کف اتاق سونا بالاتر میرود بیشتر خواهد شد به‌همین منظور زمان را به سه بازه تقسیم کنید برای مثال 5 دقیقه در کف اتاق سونا بنشینید و سپس بر روی نیمکت طبقه اول به مدت 5 دقیقه بنشینید و در صورت تحمل دمای اتاق سونا 5 دقیقه پایانی را در نیمکت‌های طبقه دوم اتاق سونا بنشینید این کار باعث می‌شود بدن شما به تدریج با دمای اتاق سونا تطبیق پیدا نماید و از شوک‌های یکباره به بدن جلوگیری کنید البته مدت زمان حضور در اتاق سونا ی خشک بستگی به ظرافت، استقامت جسمی شما دارد که بر‌حسب جنسیت متفاوت است.

تذکر الف : هرگز در بدو ورود به اتاق سونای خشک در نیمکت های طبقات بالایی ننشینید چرا که به یکباره به دلیل تجمع گرما در قسمت‌های بالای اتاق سونای خشک‌، منجر به تعرق زیاد و سوزش پوست بدن و در نهایت آسیب رسیدن به ریشه‌های مو خواهد شد و این موضوع باعث می‌شود که بدن شما سریعا گرم شود و طاقت ماندن در اتاق سونای خشک را نداشته باشید‌.
تذکر ب: در صورتی که نمیتوانید مدت زیادی بر روی نیمکت طبقات بالای اتاق سونای خشک بنشینید سعی کنید به نیمکت طبقات اول تغییر مکان دهید و اگر باز توان نشستن بر روی نیمکت های طبقه اول را ندارید بر روی کف اتاق سونای خشک بنشینید و در نهایت اتاق را ترک نمائید.
تذکر ج : از فشار آوردن به بدن خود جلوگیری کنید و سعی کنید به حضور در اتاق سونای خشک به منظور سلامت جسم نگاه کنید و تحت هیچ شرایط از رقابت‌کردن با دیگران به منظور مدت زمان حضور در اتاق سونای خشک جلوگیری کنید و از تقلید از روی دیگران به منظور حضور در اتاق سونای خشک خودداری فرمائید.

 • بعد از خروج از اتاق سونای خشک با آب گرم دوش بگیرید یا اینکه می‌توانید وارد استخر شنا شوید و بدن خود را با آب استخر خنک نمائید.
 • دوباره به داخل اتاق سونای خشک وارد شوید معمولا در اطراف یا داخل اتاق سونای خشک، سطل یا کاسه‌های حاوی آب وجود دارد که میتوانید از آن برای افزایش میزان رطوبت نسبی در داخل اتاق استفاده کنید مثلا از عصاره های خوشبو با آب را مخلوط نمائید  و سپس بر روی سنگ‌های سونای خشک بریزید تا رطوبت را افزایش دهید‌.
 • تعداد دفعات استفاده از سونای خشک بستگی به هدف شما دارد. علت حضور شما در اتاق سونای خشک می تواند جنبه تفریحی و یا پزشکی داشته باشد سعی کنید از پزشک به منظور مشخص‌شدن تعداد دفعات حضور در اتاق سونای خشک، مشاوره و برنامه تهیه کنید ولی در مجموع می تواند 2 بار،  برای افرادی که هر روز از اتاق سونای خشک استفاده می‌کنند و 3 بار ، برای افرادی که 3 روز در هفته استفاده می‌کنند و 5 بار ، برای افرادی که یک روز در هفته به سونای خشک می‌روند.
 • بهتر است به منظور جلوگیری از فشار به بدن، بین تعداد دفعات استفاده از سونای خشک، یک استراحت کوچکی نمائید و از مایعات استفاده نمائید تا آب بدن شما جایگزین شود. آب گزینه بسیار مناسبی برای نوشیدن است و در صورت تمایل به خوردن غذا، بایستی بسیار سبک باشد.
 • در پایان خروج از اتاق سونای خشک، با آب گرم دوش بگیرید و سپس آب ولرم و در آخر با آب سرد دوش خود را تکمیل کنید و به مدت 10 دقیقه بر روی صندلی دراز بکشید تا بدن شما  به تدریج به دمای ایده ال خود برسد و آماده لباس پوشیدن شوید.
 •  به دلیل تعریق زیاد ناشی از دمای اتاق سونای خشک، از نوشیدن مایعات غیر اسیدی استفاده نمائید تا آب بدن شما جایگزین شود بهترین گزینه آب معدنی می‌باشد.

فواید استفاده از سونای خشک:

 1. سونای خشک منجر به افزایش ضربان قلب می‌گردد و فشار خون را کاهش می‌دهد پس برای افرادی که فشار خون بالایی دارند و همچنین مشکلات قلبی و عروقی دارند بسیار مناسب می‌باشد.
 2. سونای خشک از درد مفاصل‌، کوفتگی‌، گرفتگی عضلات و خستگی می‌کاهد و باعث افزایش آرامش و بهبود روحیه افراد می‌گردد‌.
 3. سونای خشک منجر به گردش خون‌، سوخت و ساز بدن‌، تعریق زیاد به منظور دفع سموم بدن و در نتیجه مجرای تنفسی را باز میکند و برای بیمارانی که مشکلات آسم و ریوی دارند بسیار مناسب است‌.
 4.  مشکلات اضافه وزن را بر‌طرف می‌کند و سیستم ایمنی بدن را در برابر ویروس و باکتری‌ها افزایش میدهد.

ممنوعیات استفاده از سونای خشک:

 1. خردسالان و کودکان بایستی طبق نظر پزشک از سونا استفاده نمایند.
 2. کسانی که سابقه ایست قلبی کوتاه مدت‌، عمل قلب ، آنژیو، ضربان قلب بالا ، افرادی که دارای مشکلات تنفسی و آسم شدید و … هستند بایستی باصلاحدید پزشک معالج خود از سونا استفاده نمایند.
 3.  افرادی بر روی بدن زخم های التهابی یا باز دارند‌، افرادی که بر روی بدن بخیه یا پانسمان دارند و مواردی از این دست

در پایان

مجموعه پیشگامان توسعه آرامیس توانسته در دو برند کالمو و ایماکس مرغوب ترین تجهیزات همچون فیلتر شنی کالمو، پمپ تصفیه کالمو، پمپ ماساژ کالمو، پمپ تصفیه استارمکس، پمپ سیرکولاتور و … را ارائه دهد. مضاف براینکه مشاورین حرفه ای آرامیس در ساعات اداری پاسخگوی نیاز شما عزیزان می باشند جهت هرگونه مشاوره با شماره های مندرج در سایت تماس به عمل آورید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Scroll to Top
اسکرول به بالا