PH و ORP چیست و روش کنترل هوشمند آن به چه شکل است ؟

مجله آرامیس در شناخت روش کنترل هوشمند نقش موثری را ایجاد می‌کند این حق مخاطبان است که با دید وسیع و اطلاعات جامع تجهیزات استخر، سونا و جکوزی خود را خریداری کنند. میزان اسیدیته و قلیایی‌بودن سیال را با پارامتری به نام PH می‌سنجند.

این پارامتر برای سنجش اسیدی و قلیایی‌شدن آب استخر و جکوزی از اهمیت زیادی برخوردار است و همانطور که می‌دانیم PH در بازه بین 0 الی 14 درجه‌بندی می‌شود که بازه 0 تا 7 خاصیت اسیدی و بازه 7 تا 14 خاصیت قلیایی‌بودن سیال را نمایش می‌دهند .

با توجه به توضیحات مذکور بایستی PH آب استخر و جکوزی در بازه 7.2 الی 7.6 قرار داشته باشد. با مجله آرامیس همراه باشید!

هوشمند‌سازی کنترل PH  و ORP در استخرها:  

در این روش از یک پانل هوشمند کنترل PH استفاده می‌نمائیم به گونه‌ای که این دستگاه دارای یک سنسور PH می‌باشد که PH آب را به صورت لحظه به لحظه اندازه‌گیری نموده و برروی نمایشگر دیجیتالی قرار می‌دهد و همچنین این دستگاه هوشمند دارای 3 خروجی قابل اتصال به دوزینگ پمپ ( پمپ تزریق ) دارد  به‌گونه‌ای که وقتی PH به عدد زیر 7 برسد و وارد ناحیه اسیدی شود دستگاه به دوزینگ پمپ فرمان می‌دهد تا محلول قلیایی را به آب استخر تزریق نماید و PH افزایش یابد و در ناحیه خنثی قرار گیرد.

سیستم هوشمند کالمو کنترل ph و ORP
سیستم هوشمند کالمو کنترل ph و ORP

در صورتی که PH  از عدد 7 بیشتر شود بیانگر قلیایی‌شدن آب استخر می‌باشد که در این صورت به دوزینگ ( پمپ تزریق)  پمپ مربوطه فرمان می‌دهد تا محلول اسیدی را به آب استخر تزریق نماید تا PH کاهش یابد و در ناحیه خنثی قرار گیرد. اینگونه استخر شما بدون هیچ نیازی به اپراتور به صورت مکانیزه و هوشمند مدیریت می‌شود.
قابل ذکر است که بهره‌گیری از سیستم هوشمند کنترل PH از دقت بسیار بالایی برخوردار است و سلامت آب استخر شما را تضمین می‌کند و در مقایسه با روش‌های دستی که از دقت پایین برخوردار است و امکان فراموشی دارد موثر تر و کارآمد تر میباشد.

کنترل ORP و تاثیر آن بر کیفیت آب استخر:

ORP   ( Oxygen Reduction Potential):

این پارامتر به منظور اندازه‌گیری مقدار اکسیژن به جهت کنترل سطح آلودگی موجود درآب مورد استفاده قرار می‌گیرد تا بتوان اوزون ژنراتور‌ها و یا بلوئر هوادهی را در زمان‌های مورد نیاز فعال نمود و نحوه کارکرد آن به این صورت است که بر روی صفحه نمایش یک ولتاژ بر حسب میلی ولت را نمایش می‌دهد که این ولتاژ از بازه 0 تا 999 میلی ولت در نظر گرفته شده است.

برای مثال برای استخر و جکوزی‌ها این مقدار بایستی در بازه 700 الی 850 میلی ولت باشد تا میزان اکسیژن و سطح آلودگی در آب ریشه‌کن شده باشد در غیر این‌صورت می‌توان اثر گذاری محلول های شیمیایی و تجهیزات تولید اکسیژن و اوزون را بررسی کرد.
بسیاری از صنایع نیازمند اندازه‌گیری مقادیر ORP به منظور کنترل فرایند هستند، استخر‌های شنا و آبزیان، مراکز فرآوری مواد غذایی، دیگ‌ها و برج‌های خنک‌کننده ،تاسیسات تصفیه آب صنعتی، مراکز تامین آب آشامیدنی و غیره از آن جمله‌اند.

اندازه‌گیری ORP به کاربر کمک می کند تا بر اثر بخشی ترکیبات ضدعفونی‌کننده از جمله کلر و ازن را نظارت کند.

کلام آخر

مجموعه پیشگامان توسعه آرامیس توانسته برترین تجهیزات استخر، سونا و جکوزی را در دو برند کالمو و ایماکس وارد کشور نماید و گارانتی معتبر این محصولات دلیلی بر کیفیت آن می‌باشد. سایر محصولات اعم از پمپ های سیرکولاتور کالمو، هیتر برقی سونای خشک کالمو، سیستم هوشمند کالمو کنترل ph و ORP، فیلتر شنی و سایر تجهیزات در آرامیس ارائه می شوند برای داشتن استخر، سونا و جکوزی زیبا و با کیفیت با شماره های مندرج در سایت تماس به عمل آورید و از مشاوره رایگان مجموعه بهره مند شوید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Scroll to Top
اسکرول به بالا